miejsce na reklame

Porównanie łodzi z aluminium i z włókna szklanego

Prawdę mówiąc, łodzie motorowe z aluminium i włókna szklanego mają swoje zalety i wady, a to, która z nich jest najlepsza dla twoich osobistych potrzeb, zależy przede wszystkim od priorytetów. Wymieńmy więc podstawowe plusy i minusy każdego z nich.

Zalety łodzi motorowych aluminiowych

 • Powszechnie produkowane aluminiowe łodzie są zwykle tańsze, zazwyczaj również znacznie tańsze niż ich odpowiedniki z włókna szklanego.
 • Łodzie aluminiowe zwykle ważą znacznie mniej niż łodzie z włókna szklanego o tym samym rozmiarze, co oznacza, że ​​wymagają mniejszych silników, aby mieć podobne osiągi, a tym samym mają niższe koszty eksploatacji.
 • Ich niższa waga oznacza, że ​​łodzie aluminiowe są łatwiejsze do wodowania i załadunku na rampie, łatwiejsze do wepchnięcia lub zjechania z przyczepy podłodziowej i łatwiejsze do przewożenia.
 • Łodzie aluminiowe często wymagają mniej zabiegów konserwacyjnych
 • Aluminium wgniata się zamiast pękać pod wpływem uderzenia, więc koszty naprawy są zwykle niższe w razie wypadku.
łodzie motorowe aluminiowe

Zalety łodzi motrowych z włókna szklanego

 • Łodzie z włókna szklanego zwykle ważą więcej, więc generalnie mają lepsze zdolności morskie i większą stabilność niż łodzie aluminiowe.
 • Ich wyższa waga oznacza, że ​​łodzie z włókna szklanego nie są łatwo miotane przez wiatr, więc dryfują wolniej i bardziej przewidywalnie (cecha ważna zwłaszcza dla wędkarzy).
 • Łatwiej jest wytwarzać włókno szklane w złożonych projektach, więc łodzie z włókna szklanego mogą wykorzystywać znacznie bardziej skomplikowane kształty kadłuba.
 • Ponadto możliwość tworzenia skomplikowanych kształtów oznacza również, że łodzie z włókna szklanego mogą mieć akcesoria, takie jak komory, stanowiska wędkarskie, moduły do ​​siedzenia i skrzynki na ryby, zintegrowane bezpośrednio z główną konstrukcją łodzi.
 • Wiele osób uważa również, że ​​ostry, czysty wygląd włókna szklanego jest nie do pobicia.

Lżejsza waga aluminiowej łodzi ma kilka zalet, ale pod pewnymi innymi względami dodatkowy ciężar łodzi z włókna szklanego daje jej przewagę. Często dotyczy to nie tylko materiałów do budowy łodzi, ale także projektów, wyposażenia i niezliczonych innych kwestii.

Pamiętaj, na przykład, że bowridersy z włókna szklanego to idealne łodzie dla rodzin, które chcą cieszyć się sportami wodnymi. Podobnie jak w przypadku wszystkich rzeczy związanych z łodziami, zawsze będą konieczne kompromisy w celu uzyskania przewagi.

łodzie motorowe wędkarstwo

Aluminium kontra włókno szklane

Chociaż zarówno aluminium, jak i włókno szklane mają do odegrania rolę na wielu różnych drogach wodnych dla wielu różnych rodzajów żeglarstwa, atrybuty każdego z nich mogą nabrać dodatkowego znaczenia w niektórych konkretnych scenariuszach.

 • Na przykład żeglarze, którzy często pływają po wodach rzek usianych głazami, często wybierają łodzie aluminiowe, ponieważ uszkodzenia kadłuba mogą być nieustannym problemem w przypadku łodzi z włókna szklanego.
 • Z drugiej strony, żeglarze, którzy regularnie pływają po otwartych, wzburzonych zatokach, często wolą łodzie z włókna szklanego, aby uzyskać płynniejszą jazdę do i z łowisk.

Biorąc to wszystko pod uwagę, trzeba określić indywidualne potrzeby żeglarza.

Czy powinieneś kupić łódź aluminiową czy z włókna szklanego?

Jak zwykle wszystko sprowadza się do osobistych potrzeb. Ponadto warto porozmawiać ze sprzedawcą, producentem łodzi przedstawić swoje potrzeby i wyobrażenia na temat czasu, który chcemy spędzić na wodzie nie zapominając o akwenie na, którym chcemy głównie pływać.

Comments

mood_bad
 • No comments yet.
 • Add a comment