Site logo

Polscy producenci łodzi motorowych i jachtów motorowych.

Produkcja łodzi motorowych i jachtów.

Z danych publikowanych w ostatnich latach wynika, że polscy producenci łodzi motorowych i polskie stocznie jachtowe produkują ponad 25 tys. jednostek rocznie, z rekordowym 30% wzrostem w 2020 roku. 90 procent produkcji największych stoczni trafia przede wszystkim na eksport (dane Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych), jednak z roku na rok rośnie również polski rynek.

Liderzy światowych rynków.

Polskie jachty żaglowe i motorowe znajdują nabywców m.in. w Europie Zachodniej, Skandynawii, Stanach Zjednoczonych i na Bliskim Wschodzie. Co więcej jesteśmy światową potęgą w branży jachtowej. Na przykład Polska – tuż po USA – jest liderem w produkcji łodzi motorowych w segmencie 6-9 metrów – na świecie ponad 50% takich motorówek pochodzi z Polski. Wartość sprzedaży polskich stoczni Izba Polboat szacuje na ponad miliard złotych. Z danych Eurostatu wynika, że w 2018 r. eksport polskich jachtów stanowił 60% ogólnej wartości eksportu jachtów w Unii Europejskiej.

jachty motorowe, producenci łodzi motorowych, motorówka bez patentu, producent jachtów motorowych, łodzie motorowe kabinowe

Prężny rozwój.

To prężnie rozwijająca się branża – po pierwsze w Polsce funkcjonuje około 180 dużych działających stoczni, z czego 6 największych zatrudnia zespoły liczące od 500-1500 osób. Po drugie w Polsce działa około 2000 firm z zarejestrowanym kodem PKD 30.1 – produkcja statków i łodzi. Dane te pochodzą z GUS (01.2021), poparte zostały też analizą danych z izb gospodarczych, a także analizą ilości wystawców targów branżowych.

producenci łodzi motorowych łodzie motorowe jachty motorowe producent łodzi stocznie jachtowe

Czołowi producenci.

Wbrew pozorom stocznie nie tylko znajdują się na Pomorzu. Wiele stoczni znajduje się również w centrum i na południu Polski dając pracę i rozwijając innowację w wielu regionach. Przykładem może być stocznia VIKO z Zakrzewa koło Poznania.

Podsumowując mamy się czym pochwalić. Do czołowych producentów łodzi motorowych i jachtów motorowych należą:

łodzi motorowych (kabinowych, otwartych, wycieczkowych, z silnikami spalinowymi i elektrycznymi, wędkarskie itd. ) to takie firmy jak Galeon, Marine Time, AM Yacht, Baltyacht, EcoMarine itd.

pontonów typu rib (Grandboats, Sportis)

katamaranów motorowych i żaglowych, (Sunreef Yachts)

jachtów pełnomorskich klasy luksusowej, (Galeon, Conrad Shiyard)

Comments

  • No comments yet.
  • Add a comment