Site logo

Pływanie motorówką lub żaglówką – czy to dobry sposób na relaks?

Uprawianie sportów motorowodnych to bardzo atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu. Wiele osób jest przekonanych, że jest to sport zarezerwowany tylko dla nielicznych osób – z uwagi na wysoki koszt zakupu żaglówki czy jachtu. Okazuje się jednak, że wcale tak być nie musi, a jachty motorowe, czy motorówka bez patentu to coraz bardziej popularna opcja.

Jakie umiejętności są niezbędne do uprawianie sportów motorowodnych?

Łodzie motorowe dzielą się na kilka kategorii. Wśród nich wyróżnić można:

  • Łodzie wędkarskie. Jak wskazuje ich nazwa, najczęściej wykorzystują je wędkarze. Łodzie te nie posiadają kabiny, są wyposażone w silniki, których moc nie przekracza jednak 10 KW;
  • Motorówki ślizgowe. Do tej kategorii zaliczane są zarówno małe motorówki, wyposażone w silniki o mocy od 15 do 50 KW, jak też duże łodzie kabinowe. Łodzie te popularnie nazywane są cruiserami;
  • Houseboaty. Można je porównać do używanych na lądzie camperów. Są one połączeniem łodzi z domkiem kempingowym. Houseboaty dają mnóstwo swobody.
  • Skutery wodne. To bardzo szybkie i zwrotne pojazdy będące odpowiednikiem motocykli szosowych.

Używanie do sportu i rekreacji łodzi wędkarskich i houseboatów wymaga podstawowej wiedzy, a do kierowania motorówkami ślizgowymi i skuterami wodnymi należy posiadać stosowne uprawnienia. Zdobycie niezbędnych uprawnień umożliwia kurs motorowodny.

jachty motorowe, producenci łodzi motorowych, motorówka bez patentu, producent jachtów motorowych, łodzie motorowe kabinowe

Jaką łódź motorową warto wybrać?

Wszystko zależy od tego, czy ma to być łódź przeznaczona dla całej rodziny czy dla samotnego żeglarza. Jachty motorowe popularnie zwane motorówkami dostępne są w bardzo różnych wariantach. Dzięki temu każdy może wybrać motorówkę, która spełni wszystkie jego oczekiwania i potrzeby. Producenci łodzi motorowych oferują między innymi motorówki typu bowrider. Motorówki te to idealny wybór dla osób, które zamierzają żeglować po zatokach lub jeziorach. Typowy bowrider to przede wszystkim łódź z niskimi burtami i niezabezpieczonym dziobem, dlatego nie są polecane do pływania po otwartych wodach morskich. Plusem bowridera jest sporych rozmiarów platforma kąpielowa. Na łodzi tej może przebywać 6-10 osób. Ponadto na bowriderach nie ma kajut. Łodzie te mogą być wyposażone w wyciąg narciarski. Za bowriderami można ciągnąć bowiem narty wodne. Producenci łodzi motorowych proponują również łodzie kabinowe. Są one droższe od bowriderów, ale dają więcej możliwości spędzania wolnego czasu na wodzie. Na łodziach tych znajduje się bogate wyposażenie, które sprawia, że można pływać przez kilka dni bez konieczności wpływania do mariny. Łodzie motorowe kabinowe mogą różnić się od siebie nie tylko wyposażeniem, ale także wielkością. Po pierwsze są dedykowane osobom, które cenią nie tylko bezpieczeństwo, ale także komfort na najwyższym poziomie. Po drugie zaletą łodzi motorowych – zarówno bowriderów, jak i kabinowych – jest to, że są one łatwe w nawigacji. Doskonale sprawdzają się też na płytszych wodach.

jachty motorowe, producenci łodzi motorowych, motorówka bez patentu, producent jachtów motorowych, łodzie wędkarskie

Motorówka bez patentu – czy to możliwe?

Pływanie motorówką nie jest dzisiaj zarezerwowane wyłącznie dla osób, które posiadają patent żeglarski. Motorówka bez patentu to rozwiązanie dla osób, które w przygodzie na wodzie dopiero stawiają pierwsze kroki i nie czują się na niej jeszcze zbyt pewnie i bezpiecznie. W Polsce nie brakuje wypożyczalni łodzi bez patentu. Mogą je wynająć osoby, które nie posiadają uprawnień do kierowania nimi. Osoby, które nie posiadają stosownych uprawnień nie tylko mogą łódź motorową wypożyczyć, ale także kupić. Oczywiście motorówka dla osób bez uprawnień musi spełniać określone wymagania. Producent jachtów motorowych z myślą o osobach, które chcą spędzać wolny czas na wodzie oferuje jachty o bardzo różnej długości kadłuba. Długość kadłuba jachtu żaglowego dla osób bez uprawnień nie powinna przekraczać 7,5 m. W przypadku jachtów motorowych długość kadłuba może wynieść nawet 11 m. Ale jachty te nie mogą być wyposażone w silniki o mocy większej niż 13.6 KM, co odpowiada 10 KW.

Osoby nie posiadające odpowiednich uprawnień mogą wybrać się również na rejs jachtem wyposażonym w mocniejszym silnik. W tym jednak przypadku silnik może mieć maksymalną moc 75 KW. Dodatkowo silnik musi być wyposażony w blokadę maksymalnej prędkości. Blokada ta nie pozwoli na płynięcie z prędkością przekraczającą 15 km/h. Długość kadłuba jednostki z mocniejszym silnikiem nie może przekroczyć 13 m. Ciekawą alternatywą dla osób, które nie mają patentu żeglarskiego, nie planują zakupu motorówki, ale marzą o rejsie jest czarter. To doskonałe rozwiązanie także dla osób, które posiadają stosowne uprawnienia, ale nie planują długich rejsów i zakup własnej łodzi jest dla nich mało opłacalną inwestycją.

Mazury zwane Krainą Tysiąca Jezior każdego roku przyciągają tłumy miłośników żeglarstwa. Mazurska infrastruktura jest obecnie bardzo dobrze rozwinięta, działa tu mnóstwo wypożyczalni sprzętu wodnego. Ale osoby, które pokochały żeglarstwo mogą pływać nie tylko na Mazurach. Niezapomniane rejsy gwarantują także inne zbiorniki wodne. Do tych popularnych zalicza się także Jezioro Zegrzyńskie i Pojezierze Iławskie. Na każdym z tych akwenów można spędzić nie tylko udane wakacje, ale także weekend.

Comments

  • No comments yet.
  • Add a comment