miejsce na reklame

Pięć sposobów zapobiegania chorobie morskiej

Pięć sposobów zapobiegania chorobie morskiej

Choroba morska jest nieprzyjemną reakcją fizyczną na ruch i jest wynikiem mieszanych komunikatów między różnymi zmysłami wzrokiem, słuchem i nerwami czuciowymi. To, co widzisz, może nie pasować do tego, co twoje ucho wewnętrzne sygnalizuje do mózgu w zakresie równowagi. W zależności od okoliczności choroba morska może dotknąć każdego (nawet tych, którzy zwykle nie są podatni).

Kiedy uderzy, nie bierze jeńców.

Choroba morska może wahać się od łagodnego uczucia dyskomfortu po niekontrolowane nudności i osłabienie. Jest jednak dobrą wiadomością, istnieją sposoby na zminimalizowanie skutków i zapobieganie chorobie morskiej aby pływanie łodzią mogło być przyjemne.

Jak uniknąć i zapobiegać chorobie morskiej?

 1. Skup wzrok, oddychaj powoli i zajmij czymś głowę.
 2. Unikaj kwaśnych, pikantnych lub pachnących potraw i alkohol.
 3. Trzymaj się z dala od słońca i znajdź zacienione miejsce, aby się ochłodzić.
 4. Rozważ przyjęcie dostępnych bez recepty leków przeciw chorobie morskiej lub środków zapobiegawczych.
 5. Zaplanuj i przygotuj się na swój dzień na wodzie.
choroba morska jak sobie poradzić

1. Skup się na wzroku, oddechu i głowie.

Ponieważ zmysł wzroku odgrywa istotną rolę w chorobie morskiej, to odpowiednie zabiegi mogą pomóc.

 • Spróbuj skupić się na odległym horyzoncie.
 • Jeśli to możliwe poproś o przejęcie steru. Prowadzenie łodzi pomaga skupić się na odległych punktach i sprawia, że nasza głowa jest zajęta i skoncentrowana na działaniu.
 • Nie czytaj, nie używaj aparatu ani lornetki, nie oglądaj filmów na telefonie przez dłuższy czas. Jeśli musisz robić zdjęcia lub czytać informacje, od czasu do czasu patrz na odległy obiekt lub horyzont.

Oddychaj powoli ponadto wdychaj przez nos i wydychaj przez usta.

 • Przebywaj na świeżym powietrzu, pozostając na pokładzie lub otwierając okno na większym statku, takim jak prom. Im więcej chłodnego powietrza owiewa twoją twarz, tym lepiej.
 • Nie przebywaj w gorących, wilgotnych lub śmierdzących obszarach łodzi.
 • Odpocznij na pokładzie, jeśli to możliwe, ponieważ zamknięte przestrzenie wzmocnią sygnały nierównowagi. Ponadto zamknięte pomieszczenia wymagają sprzątania, jeśli wszystko pójdzie źle.

Na koniec coś o sile sugestii. Jeśli jesteś przekonany, że będziesz mieć chorobę morską, twoja siła sugestii może po prostu to udowodnić. A zatem nie skupiaj się na chorobie, a Twoje szanse sukces wzrosną.

2. Unikaj kwaśnych, pikantnych lub pachnących potraw i alkohol.

Przed wszystkim istnieje wiele nakazów i zakazów, których należy przestrzegać:

 • Nie jedz kwaśnych, pikantnych lub mocno aromatycznych potraw przed lub w trakcie wycieczki.
 • Zjedz coś – innymi słowy nie pozwól aby twój żołądek był pusty. Spróbuj z suchymi krakersami lub chlebem i czystą wodą. Ponadto uważa się, że imbir (w ciasteczkach, cukierkach, kapsułkach, herbacie lub gumie) również pomaga.
 • Unikaj zapachów, takich jak jedzenie w kuchni lub olej napędowy w maszynowni, ponieważ silne zapachy mogą szybko zmienić twój stan.
 • Czy picia alkoholu wzmacnia dezorientację i odwadnia.
 • Nie pal.

3. Zmień swoją lokalizację i położenie

Ruch łodzi zmienia się w zależności od lokalizacji oznacza to, że dziób i rufa będą kołysać się i odchylać, bardziej niż środek . Zatem jeśli to możliwe, staraj się pozostać na śródokręciu, w najspokojniejszej części statku. Ponad to główny pokład łodzi porusza się mniej niż wysoki flybridge, zatem staraj się być na niższych otwartych pokładach, im jesteś wyżej tym ruch kołysania jest silniejszy.

Trzymaj się z dala od słońca. Przegrzanie może spowodować chorobę morską, więc znajdź zacienione miejsce lub rozważ ochłodzenie się, na przykład pływając, jeśli łódź jest nieruchoma.

Ponieważ pozostawanie w pozycji pionowej może być wyzwaniem w przypadku wszystkich różnych sygnałów, których doświadcza twoje ciało, spróbuj położyć się – szczególnie na plecach.

choroba morska porady

4. Zdecyduj się na leki lub środków zapobiegawczych

Istnieje wiele dostępnych bez recepty leków doustnych, które łagodzą lub nawet całkowicie eliminują chorobę morską. Zapytaj farmaceutę.

Ponadto porozmawiaj o przyjmowaniu tych leków z lekarzem przed wyjazdem, aby upewnić się, że nie wystąpią żadne niepożądane interakcje z lekami, które również przyjmujesz.

Na rynku znajduje się również kilka środków zapobiegawczych. Możesz zdecydować się na metodę mechaniczną za pomocą opaski akupresury czyli wyrobu medycznego hamujący objawy choroby lokomocyjnej i mdłości o innym podłożu. Nacisk na wewnętrzną część nadgarstka może wystarczyć, aby powstrzymać skutki choroby morskiej i nie będzie interakcji z lekami ani skutków ubocznych i senności. Opaski te są niedrogie, nie wymagają recepty i można je kupić w większości aptek.

Istnieją również nietypowe, specjalne okulary które zostały opracowane do zapobiegania chorobie morskiej na pokładzie. Okulary te nie ma przeciwwskazań ani skutków ubocznych. Okularów tych należy używać tylko wtedy, gdy występują pierwsze objawy choroby morskiej czy lokomocyjnej – ponadto można je łączyć z okularami korekcyjnymi i słonecznymi.

5. Planuj z wyprzedzeniem

Ważne jest, jak się przygotowujesz i zaczynasz dzień w którym będziesz pływał łódką.

 • Bądź wypoczęty. Twoje zmęczenie może przyczynić się do choroby morskiej.
 • Przygotuj ubrania na cały dzień ponieważ hipotermia zaostrza chorobę morską.

Podsumowując choroba morska jest podstępna i możesz bardzo szybko przejść od dyskomfortu przez wymioty do zupełnego wyczerpania. Jednak zaplanowane działania i świadomość pewnych zachowań może pomóc w jej powstrzymaniu, a pozytywne nastawienie z pewnością pomoże Ci przezwyciężyć dyskomfort. Pamiętaj o tym jak możesz sobie pomóc, a przede wszystkim odłożyć zmartwienia na bok i dobrze się bawić podczas pływania łódką.

Comments

mood_bad
 • No comments yet.
 • Add a comment