Motorówka na początek to łódź, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród naszych rodaków. Fakt posiadania pierwszej łodzi motorowej daje ogromną satysfakcję. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zakupie, zastanów się najpierw jakie będzie jej przeznaczenie i wybierz odpowiedni model.
Łodzie Motorowe dzielą się na 3 główne rodzaje:
Dwa pierwsze rodzaje łodzi motorowych sprawdzą się przede wszystkim na spokojniejszych wypadach. Charakteryzują się mniejszą prędkością maksymalną i łatwiejszą sterownością. Jeśli szukasz łodzi, która służyć Ci będzie głównie do wędkowania (bez możliwości noclegu), warto rozważyć zakup łodzi otwartej – bez kabiny z wygodnym dostępem do każdej z burt. Jednostki te, mają przystępne ceny i posiadają zazwyczaj doczepiany silnik zaburtowy, który w zupełności wystarcza na potrzeby łowów. Jeśli jednak szukasz łodzi na dłuższe wyprawy z rodziną, znajomymi – kabina wydaje się być tutaj niezbędna. Łodzie motorowe kabinowe to komfort – nie tylko ochronią, przeciwko niespodziewanym pogorszeniem warunków pogodowych, ale również pozwolą Ci na dłuższy pobyt na wodzie z noclegiem.
Trzeci rodzaj łodzi motorowych, to łodzie ślizgowe. Ich przeznaczenie jest zupełnie inne niż w przypadku dwóch poprzednich. Mają zwykle dużo większą moc i prędkość, bardzo łatwo wchodzą w ślizg, a pływanie nimi zapewni Ci dużo więcej frajdy niż komfortu. Nadają się idealnie do zaprzęgu nart wodnych i wyścigów. Łodzie ślizgowe wykorzystywane są również przez policję, straż wodną i WOPR.
Jeśli udało Ci się już zdecydować jakie przeznaczenie będzie mieć Twoja pierwsza motorówka, czas na przemyślenie kwestii uprawnień.
Pływanie łodzią motorową w Polsce bez uprawnień jest legalne, jednak istnieją ograniczenia, przez które wiele osób decyduje się na zrobienie patentu. Motorówka bez uprawnień, może mieć silnik o maksymalnej mocy 10 kW (13.6KM) lub więcej, pod warunkiem, że jej prędkość maksymalna jest zablokowana na 15 km/h. Patent sternika motorowodnego, dzięki któremu możemy prowadzić łodzie/skutery nawet o mocy 200 KM, można na upartego zrobić w 1 dzień. Koszt egzaminu to 250 zł, wydanie uprawnień – 50 zł. Samo szkolenie zazwyczaj nie trwa dłużej niż 6 godzin (teoria i praktyka) a ceny są zróżnicowane. Firmy, które oferują takie szkolenia i uzyskanie różnych uprawnień znajdziesz w naszej wyszukiwarce. Podsumowując, jeżeli wystarczy Ci moc 13.6 KM, nie musisz robić uprawnień. Jeśli zależy Ci na większym wyborze w łodziach i większej mocy Twojej pierwszej motorówki – zrób patent.
Zakup używanej motorówki na start, wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem jeśli masz ograniczony budżet. Pamiętaj jednak, że z motorówkami – tak samo jak z samochodami. Bardzo łatwo trafić na nieuczciwego sprzedawcę, od którego zakup może przysporzyć Ci kłopotów.
Jeśli znalazłeś używaną motorówkę i decydujesz się na jej oględziny, jako pierwsze zapytaj o historię łodzi oraz sprawdź, czy numer silnika i kadłuba odpowiadają tym w dokumentach.
Jak długo osoba sprzedająca jest właścicielem, powód sprzedaży, całkowita ilość właścicieli, ilość wykonanych napraw, miejsce serwisu, aktualny stan techniczny to podstawy, o które należy zapytać. Będąc na miejscu dokładnie obejrzyj kadłub i silnik, zakręć śrubą “na sucho”, sprawdź czy pracuje w jednej osi. Jeśli przemieszcza się na boki, oznacza to, że silnik nie jest w 100% sprawny i miał nieciekawą przygodę. Wszelkie wycieki oleju, trzaski, brak płynności w działaniu również powinny zwrócić Twoją uwagę.
Po sprawdzeniu tych elementów sprawdzamy stery i możemy wybrać się na pierwszą przejażdżkę. Będąc na wodzie upewnij się, że pływanie tą motorówką sprawia Ci przyjemność. Na bieżąco sprawdzaj układ sterowniczy, pracę biegów oraz silnika. Nic nie wzbudza Twoich podejrzeń i czujesz, że to właśnie ta motorówka? Przejdź do negocjacji ceny, następnie do zakupu!
Dysponujesz większym budżetem, a Twoje wymagania są wygórowane? Wybierz jednego z Polskich producentów / dealerów łodzi motorowych z naszej wyszukiwarki. Zamówienie bezpośrednio od producenta może wiązać się z dłuższym czasem oczekiwania, chyba, że uda Ci się wybrać odpowiednią łódź z egzemplarzy dostępnych od ręki.
Jak widzisz, podjęcie dobrej decyzji o zakupie nowej łodzi motorowej, zależne jest od wielu czynników. Przede wszystkim od Twojego budżetu i oczekiwań. Mamy nadzieję, że wiedza przekazana w tym artykule znacząco ułatwi sprawę.
Do zobaczenia na wodzie!