Site logo

Jak zacząć pływać łodzią motorową lub jachtem?

„Jak zacząć pływać łódką?” — to pytanie zadaje sobie wielu osób, które zaczynają zajmować się żeglarstwem. Początkowe pytania i problemy mogą odstraszyć wiele osób, jednak bariery z którymi możesz się zetknąć są łatwiejsze do pokonania niż się wydaje.

Załóżmy że na przykład, skorzystałeś z naszej wyszukiwarki i chciałbyś kupić łódź, ale…?

Zapewne słowo „ale” pojawi się gdy zaczynasz zgłębiać tajniki kupowania łodzi jednak korzyści płynące z pływania łódką są tak kuszące, że jeśli rozważysz każde „ale” jedno po drugim, prawie na pewno zgodzisz się, że zakup łodzi to wspaniały pomysł.

Co może być fajniejszego niż spędzanie czasu na własnej łodzi, bycie niezależnym, uprawianie sportów wodnych, łowienie ryb ze znajomymi i rodziną!

Co powstrzymuje Cię zatem przed byciem żeglarzem lub motorowodniakiem?

Rozważmy więc każdą z potencjalnych przeszkód jedna po drugiej.

  1. Koszt zakupu jachtu lub łodzi motorowej
  2. Ograniczenia czasowe
  3. Dostęp
  4. Brak doświadczenia

1. Koszty pływania jachtem lub łodzią

Tak, zostanie wodniakiem wymaga inwestycji finansowych, ale niekoniecznie muszą być ogromne. W rzeczywistości zakup łodzi motorowej lub jachtu może być zaskakująco przystępny cenowo. Zdajemy sobie sprawę, że to, co jest „dostępne” dla jednej osoby, niekoniecznie jest dostępne dla innej. Obecnie istnieje też wiele opcji finansowania zakupu własnej łodzi takie jak kredyty lub leasingi.

Alternatywy dla kupowania własnej łodzi

Jeśli jednak chciałbyś zasmakować przygody na wodzie istnieje też wiele innych opcji. Zawsze można spróbować wynająć łódź motorową lub jacht żaglowy. Ostatnio również pojawiły się opcje członkostwa w klubie w którym to płacąc abonament masz dostęp do różnych jednostek. Pozwala to min. wypróbować różne typy i rozmiary łodzi — bez martwienia się o kwestie takie jak przechowywanie, ubezpieczenie i konserwacja.

2. Ograniczenia czasowe i pływanie łódką

Brak wolnego czasu to problem wielu osób, nie tylko jeśli chodzi o pływanie łódką, ale prawie każdą aktywność rekreacyjną. Wydaje się, że zmieniło się to nieco, ponieważ w trakcie Covid-19. Dużo osób szuka niezależności na wodzie.

Wiele rodzin zrozumiało, że jedną z zalet pływania łódką jest możliwość cieszenia się wolnym czasem, w sposób całkowicie bezpieczny dla COVID i niezależny od lockdownów.

3. Dostęp do łodzi

W niektórych częściach naszego kraju dostęp do łodzi nie będzie stanowił problemu, ale w innych może to oznaczać dłuższą podróż do rampy lub przystani. Jednak coraz więcej osób postrzega podróżowanie z łodzią jako przygodę niż niedogodność. Dysponując przyczepą podłodziową mamy w zasadzie nieograniczone możliwości wybierania akwenów na których chcemy pływać.

4. Brak doświadczenia żeglarskiego i motorowodnego

To zupełnie naturalne, że ktoś, kto nie jest doświadczonym żeglarzem, zastanawia się, jak wiele będzie musiał się nauczyć, aby dobrze się bawić i czuć się bezpiecznie na pokładzie swojej nowej łodzi. Istnieje jednak wiele praktycznych poradników i vlogów z których jesteś wstanie uzyskać podstawową wiedzę. Innym dobrym sposobem jest odbycie kursu motorowodnego lub żeglarskiego. Kurs motorowodny to zazwyczaj kilkanaście godzin spędzonych w miłej atmosferze. W trakcie takiego kursu zyskasz solidne, teoretyczne podstawy, które pozwolą Ci zupełnie na nowo spojrzeć na wypoczynek nad wodą. Po takim kursie każdy weekend nad jeziorem czy urlop nad morzem będzie wyglądał inaczej! A zatem niewielkim nakładem finansowym i czasowym możesz uzyskać uprawnienia sternika motorowodnego. Listę firm oferujących szkolenia znajdziesz w naszej wyszukiwarce.

Jak zacząć pływać łodzią motorową lub jachtem?

Czy jesteś zatem gotowy, aby zacząć pływać łódką?

Znajdź swój wymarzony jacht, wyszukaj producenta lub dostawcę łodzi i zacznij przygodę na wodzie.

Comments

  • No comments yet.
  • Add a comment