miejsce na reklame

Jak uniknąć utknięcia na mieliźnie?

Uderzenie w dno jest możliwe na większości akwenów, ale podobnie jak w przypadku innych typowych błędów żeglarskich , można tego uniknąć. Jaki jest więc najlepszy sposób na uniknięcie utknięcia na mieliźnie?

Świadomość sytuacyjna jest kluczem, a najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest obserwacja. Chociaż bez względu na to, jak dobrze obserwujesz przestrzeń, nadal istnieje szansa, że ​​utkniesz na mieliźnie. Przede wszystkim możesz jednak zrobić wszystko, aby temu zapobiec, postępując zgodnie z kilkoma podstawowymi wskazówkami.

5 wskazówek, które pomogą Ci uniknąć utknięcia na mieliźnie. Należy pamiętać o:

  1. Obserwuj wodę i otoczenie
  2. Obserwuj inne łodzie
  3. Znajomość lokalizacji kanałów i znaczników kanałów
  4. Znajomość lokalizacji pobliskich mielizn i/lub przeszkód na obszarze, na którym planujesz pływać łódką
  5. Znajomość drogi hamowania i zdolność szybkiego manewrowania własnej łodzi

Utrzymywanie właściwej obserwacji

Utrzymywanie właściwej obserwacji podczas obsługi łodzi ma kluczowe znaczenie z wielu względów bezpieczeństwa, przede wszystkim po to, aby w nic nie uderzyć, również w dno akwenu. W niektórych akwenach o stosunkowo czystej wodzie można zauważyć zmiany koloru w miejscach występowania płycizn lub płytkich zarośli. Gdzie indziej, gdzie widoczność jest minimalna, możesz nie być w stanie określić zmiany koloru, ale możesz zauważyć zmiany we wzorach fal.

Pamiętaj jednak że, woda, która wczoraj była krystalicznie czysta, jutro może stać się mętna. A zatem uważna obserwacja może być najlepszym sposobem na uniknięcie utknięcia na mieliźnie.

Obserwuj inne jednostki pływające. Gdy na przykład widzisz większy jacht wycieczkowy – możesz być względnie pewien, że droga, którą przebyli, jest dla Ciebie bezpieczna.

Jak uniknąć osiadania na mieliźnie za pomocą map i nawigacji?

Wiedza na temat lokalizacji takich rzeczy, jak kanały i znaczniki kanałów, mielizny lub podwodne przeszkody można uzyskać, oglądając mapę lub obserwując urządzenia nawigacyjne przed i w trakcie rejsu. Korzystanie map, czy to papierowych, czy cyfrowych, to podstawową częścią nauki nawigacji łodzią . Nie tylko powinieneś polegać na mapach podczas wykonywania zadań nawigacyjnych, ale także powinieneś je obejrzeć przed podróżą (zwłaszcza jeśli jest to nieznana dla Ciebie droga wodna), tak aby zapoznać się z ukształtowaniem terenu.


Aktualizuj swoje wykresy


Należy jednak pamiętać, nawet używając map możesz utknąć na mieliźnie – łachy piasku mogą się przesuwać, kanały mogą się wypełniać, a kontury dna zawsze mogą ulec zmianie. Może to być szczególnie widoczne po silnych burzach, szczególnie tam, gdzie dno jest piaszczyste lub błotniste. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że mapy są aktualne i regularnie aktualizować mapy cyfrowe w nawigacji.

Pobierz aplikację do nawigacji morskiej


Pomocne może być również pobranie aplikacji do nawigacji morskiej na telefon, ponieważ zazwyczaj mają one zaktualizowane mapy w swoich bazach danych. Niektóre mogą również wyświetlać warstwy danych pochodzące z chmury, aby pokazać, gdzie inni żeglarze odkryli nieścisłości na wykresach.

Zatrzymywanie łodzi.

Bez względu na to, jak bardzo jesteś wyczulony na otoczenie i jak dobrze zapoznałeś się z drogą wodną, ​​na której się znajdujesz, kluczowym aspektem utknięcia na mieliźnie jest możliwość zatrzymania lub odwrócenia łodzi, gdy zdasz sobie sprawę, że zagrożenie jest prawdopodobny.

W tym celu ważne jest, abyś znał swoją własną łódź:

  • Musisz wiedzieć, ile dystansu zajmuje zatrzymanie się podczas poruszania się z różnymi prędkościami i jak szybko możesz manewrować.
  • Ponadto ilekroć uważasz, że utkniecie na mieliźnie może być możliwe, spowolnienie jest dobrym posunięciem. Zmniejszenie prędkości nie tylko skróci drogę hamowania, ale także zmniejszy ryzyko uszkodzenia łodzi lub układu napędowego w przypadku uderzenia o dno.

Na koniec pamiętaj, że prawie każdy żeglarz prędzej czy później wpadnie na mieliznę. Jeśli zabierasz swoją łódź, aby odkrywać nowe miejsca – co dla większości z nas jest ekscytującą i zabawną częścią żeglarskiej przygody – po prostu nie spiesz się, obserwuj urządzenia nawigacyjne i zawsze pamiętaj, aby zachować ostrość. Mając na uwadze powyższe wskazówki utknięcie na mieliźnie nie będzie wielkim problemem.

Comments

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment