miejsce na reklame

Czarter jaki jacht wybrać? Motorowy czy jacht żaglowy?

Planujesz swój pierwszy rejs i zastanawiasz się jaki jacht wybrać. Dlatego przede wszystkim powinieneś określić swoje oczekiwania, preferencje i cele. Po pierwsze warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

1. Jakie posiadamy umiejętności?

2. Jaki mamy budżet?

3. I jak chcemy spędzić czas na jachcie?

W tym wpisie postaramy się pomóc w odpowiedzi na powyższe pytania i podsunąć kilka wskazówek.

Jakie posiadamy umiejętności?

Posiadane umiejętności to główny aspekt determinujący decyzję. Po pierwsze zgodnie z polskimi przepisami bez uprawnień (patentu) możemy pływać jachtem żaglowym o długości poniżej 7,5 m lub jachtem motorowym o mocy silnika do 10 kW. Dopuszczalne jest też kierowanie mocniejszymi motorówkami, o mocy nawet 75 kW. Jednak w tym przypadku długość kadłuba nie może przekraczać 13 metrów, a prędkość maksymalna musi być ograniczona 15 km/h. Jak widać daje to wiele możliwości.

Jednak dla osób nie posiadających żadnego doświadczenia rozsądnym wyborem wydaję się jacht motorowy bez patentu lub tak zwany houseboat (jacht mieszkalny). Obsługa takiego jachtu jest stosunkowo prosta, a firmy oferujące czarter zazwyczaj przeprowadzają krótkie szkolenie z obsługi jednostki.

Jeśli jednak posiadasz patent żeglarski lub uprawnienia motorowodne to zapewne już wiesz czego oczekujesz (:

Jaki mamy budżet?

Podczas czarteru najtańszym rozwiązaniem powinien być czarter jachtu żaglowego. Po pierwsze dlatego, że wydaje się ze konkurencja wśród firm czarterowych jest tu największa, a po drugie koszty eksploatacji jachtu w czasie rejsu będzie najniższy bowiem będziemy przez większość czasu korzystali z siły wiatru. Kiedy mamy wiatr to po opłaceniu czarteru i kosztów postoju w marinie nie poniesiemy innych wydatków. Jachty motorowe mają tu spory minus, koszty tankowania takiego jachtu są bardzo wysokie. Jacht motorowy w ślizgu w godzinę może spalić nawet 100 l oleju napędowego! Jednak kiedy zastanawiasz się nad jachtem spacerowe lub houseboaty to w tym wypadku na pewno nie zbankrutujesz bowiem charakteryzują się one niewielkie spalaniem. Takie jachty spalają średnio około 3 litry na godzinę przy dobrych warunkach pogodowych. 

Jeśli jednak liczy się dla Ciebie komfort, a budżet nie ma znaczenia doskonałym rozwiązaniem będzie wynajem jachtu żaglowego ze sternikiem lub czarter luksusowego superjachtu z pełną załogą od kapitana po kucharza.

czarter jachtu motorowego co wybrać

I jak chcemy spędzić czas na jachcie?

Kiedy planujemy spędzić czas aktywniej, kiedy chcemy się sprawdzić na naszej wyprawie to wybierzmy jacht żaglowy. Po pierwsze będą przechyły, zwroty, trochę więcej pracy przy całym osprzętowaniu. Po drugie to idealny pomysł na męski wypad z nastoletnimi dziećmi. Taki rejs to też doskonała nauka organizacji i pracy zespołowej. Podsumowując wakacje pod żaglami są idealne dla grupy znajomych, przyjaciół, wyjazd integracyjny.

Jednak jeśli szukasz relaksu, większego spokoju i miejsca do opalania na pokładzie to idealny będzie jacht motorowy. Ponadto jachty wypornościowe idealnie nadają się na wakacje z rodziną zwłaszcza małymi dziećmi. Dodatkowo, przy obsłudze takiego jachtu jest zdecydowanie mniej pracy niż przy obsłudze jachtu żaglowego. Taki jacht jest idealny na chillaoutowy wypoczynek na morzu śródziemnym, ale także na polskich Mazurach. Po pierwsze takim jachtem przyjemnie jest zakotwiczyć uroczej zatoczce, ponurkować w krystalicznie czystej wodzie, a potem szybko popłynąć do restauracji na kolację. Po drugie jacht motorowy jest też wygodniejszy do uprawiania wędkarstwa morskiego. Podsumowując wakacje na jachcie motorowym to pełen relaks i duża mobilność.

Podsumowując – wybór jachtu zależy od wielu czynników. Przeanalizuj je, zastanów się jakie są Twoje priorytety, z kim chcesz płynąc jaki masz budżet i oczekiwania. Niezależnie od tego każdy wakacyjny rejs to niezapomniana przygoda i wspaniale spędzony czas.

Comments

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment