Site logo

Czarter jachtu co warto wiedzieć?

Czarter oferuje niezrównaną szansę na poznanie nowego rodzaju spędzania wolnego czasu a także wypróbowanie konkretnej łodzi motorowej lub jachtu na drodze do posiadania własnej. Niezależnie od tego, czy czarterujesz z profesjonalną załogą, czy bez załogi, czarter pozwala doskonalić swoje umiejętności żeglarskie. Istnieje wiele rodzajów czarterów, które różnią się w zależności od oferty, potrzebnego doświadczenia i kosztów, w tym:

  • Czartery bez załogi
  • Czartery z załogą
  • Czartery bez patentu

Czartery bez załogi

Najpopularniejszym jest czarter jachtów bez załogi. Współpracujesz z firmą czarterową, aby zarezerwować łódź, którą sam żeglujesz, nawigujesz, cumujesz i dowodzisz. Jeśli jacht ma długość przekraczającą 7,5 m lub jego silnik ma moc większą niż 10 kW w przypadku łodzi motorowej to kapitan-sternik musi posiadać wymagane uprawnienia żeglarskie (szczególnie ważne przy dochodzeniu ubezpieczenia) jeżeli takowe są wymagane do prowadzenia określonego jachtu. Większość czarterów bez załogi odbywa się na jachtach żaglowych, chociaż coraz więcej firm oferuje obecnie jachty i łodzi motorowe w serwisie bezzałogowym. Czarter bez załogi może odbywać się w popularnych rejonach na całym świecie, ale także na lokalnych wodach za pośrednictwem firm, które oferują kompleksowe rozwiązania – ofertę firm czarterowych znajdziesz w naszej wyszukiwarce.

Większość firm czarterowych:

  • Pomóż wybrać statek na określone daty
  • Zaoferuj częściowe lub pełne zaopatrzenie
  • Przygotuje najważniejszymi informacjami o lokalnych atrakcjach, informacjami o zagrożeniach
  • Przeprowadzi podstawowe szkolenie dotyczący wyposażenia łodzi

Zaletą czarteru bez załogi jest to, że wybierasz swoją konkretną lokalizację i podejmujesz wszystkie decyzje, w tym dokąd się udasz i jak długo zostaniesz. Wyzwania obejmują umiejętność żeglowania, dokowania i zarządzania łodzią oraz posiadanie poziomu wiedzy lokalnej w zakresie radzenia sobie z kwestiami bezpieczeństwa, barierami językowymi i różnicami kulturowymi.

Czarter z załogą

Jeśli nie posiadasz umiejętności lub wolisz pozostawić zarządzanie i szczegóły komuś innemu, możesz znaleźć firmy, które oferują czartery z załogą. Na mniejszych jachtach załoga może składać się z samego kapitana lub kapitana i kucharza. Zaopatrzenie łodzi i organizacja będzie wykonane za Ciebie i wówczas zostanie odzwierciedlone w cenie.

Jaka przewagę daje czarter z załogą. Kapitan zarządza jachtem i odpowiada za niego. Zwykle zabiera Cię do najbardziej popularnych części akwenów i mniej znanych miejsc również. Ponadto posiadając doświadczenie wie szczegółowo, co zobaczyć, gdzie zjeść i gdzie popłynąć. To oni odpowiadają na wypadek, gdyby coś się zepsuło lub poszło nie tak, dlatego wówczas wakacje to bardziej relaks niż praca.

Minusem czarteru z załogą jest to, że twój kapitan jest z tobą na statku, a zatem przez cały czas jest częścią grupy. Zawodowy kapitan dolicza również opłatę czarterową i zazwyczaj na koniec czarteru otrzymuje napiwek za dobrą obsługę.

Czartery bez patentu


Według polskich przepisów do prowadzenia jachtu żaglowego o długości poniżej 7,5m nie są wymagane żadne uprawnienia. Jeżeli chodzi o jachty motorowe – nie są wymagane żadne uprawnienia motorowodne do prowadzenia łodzi motorowej o mocy silnika poniżej 10kW (ok. 13KM) oraz tak zwanych jachtów spacerowych (houseboat), których prędkość została ograniczona do 15km/h. Dlatego też czarter bez patentu staje się coraz popularniejszy i większość firm czarterowych oferuje ten typ usług w swojej ofercie. Jeśli szukasz firmy czarterowej oferującej łodzie lub jachty bez patentu skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

Podsumowując usługi związane z wynajmowaniem łodzi i jachtów są bardzo szerokie i dają duże możliwość w zależności od Twoich preferencji.

Comments

  • No comments yet.
  • Add a comment