Site logo

10 wskazówek dla początkujących żeglarzy

Jeśli planujesz zakup łodzi motorowej lub właśnie kupiłeś nową łódź motorową lub jacht żaglowy, lub postanowiłeś wynająć lub wyczarterować jacht, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: to jest świetna zabawa. Jednak jak przy każdej nowej aktywności, ktoś, kto nie jest doświadczonym, może być nieco zaniepokojony. Nie bój się, drogi żeglarzu nowicjuszu — jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc.

Oto kilka wskazówek, które pomogą zapewnić, że pierwszy raz na łodzi będzie przyjemnym, bezpiecznym i satysfakcjonującym doświadczeniem.

1. Dbaj o bezpieczeństwo

Pływanie łodzią motorową lub jachtem żaglowym jest w rzeczywistości czynnością niezwykle niskiego ryzyka, przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętaj, żeglarstwo to wspaniały sport, ale powinieneś zadbać o bezpieczeństwo swoje i pozostałych członków załogi. Przestrzegaj przepisów prawa, kieruj się zasadami dobrej praktyki żeglarskiej i zdrowym rozsądkiem, nie lekceważ żywiołów i nie przeceniaj swoich umiejętności oraz możliwości. Niech to będzie wspominana z uśmiechem przygoda! Jeśli masz wątpliwości co do firmy oferującej usługi związane z żeglarstwem, czy jednostki, na której ma się odbywać rejs, możesz skontaktować się z właściwym urzędem morskim, by sprawdzić posiadane informacje. Więcej na temat zasad bezpieczeństwa:

2. Zdecyduj, jakie działania chcesz wypróbować

Pomijając kwestie bezpieczeństwa, przygotuj się na poważną zabawę. Mamy na myśli przygotowanie się zastanów się, jakie rodzaje aktywności chciałbyś uprawiać. Możesz nawet zwołać spotkanie rodzinne i zebrać się przy kuchennym stole, aby omówić wszystkie opcje.

Kiedy już zdecydujesz się na plan działania, sporządź listę wszelkich potrzebnych akcesoriów, których możesz potrzebować, aby być w pełni przygotowanym na wszystkie opcje.

3. Sprawdź pogodę

Starannie dobieraj pogodę. Chociaż wszyscy chcielibyśmy pływać łódką za każdym razem, gdy mamy na to ochotę jest to czynność, na którą natura ma duży wpływ. Jeśli prognoza przewiduje silny deszcz lub burzę, najlepiej przeczekać i poczekać na lepszą pogodę

4. Pamiętaj, aby „spacerować przy brzegu

Na początku pomyśl o krótkich rejsach. Nie musisz rozpoczynać od rejsu długodystansowego. Buduj stopniowo pewność siebie.

Szybko zorientujesz się, jakie rodzaje prowiantu i sprzętu najlepiej mieć pod ręką, jak reagować na różne sytuacje, które mogą pojawić się na wodzie, i jak długo załoga cieszy się różnymi aktywnościami. Jak każdy rodzic domyśla się, jest to szczególnie ważne, jeśli masz dzieci.

5. Kamizelki ratunkowe dla każdego!

Wybierz kamizelki ratunkowe, które są wygodne, a nie najtańsze. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz dzieci. Źle dopasowane lub źle zaprojektowane kamizelki ratunkowe stają się coraz mniej wygodne w miarę upływu dnia. Obecnie mamy ogromny wybór kamizelek, dlatego dość łatwo jest znaleźć wygodną kamizelkę ratunkową dla każdego w każdym rozmiarze i wieku.

lodzie-motorowe-zakup-lodzi-motorowej-bezpieczenstow-na-lodzi

6. Planuj z wyprzedzeniem: skorzystaj z listy kontrolnej przed wyjazdem

Zaplanuj trochę więcej czasu zarówno przed, jak i po podróży. Kiedy próbujesz czegoś nowego, nie spiesz się. Zaplanuj czas przygotowanie i na schowanie sprzętu, przygotowanie łodzi do wodowania, przygotowanie własnej listy kontrolnej. Kiedy wrócisz do doku, będziesz chciał poświęcić dodatkowy czas na zabezpieczenie łodzi, oczyszczenie jej i umycie. Miej to na uwadze, kiedy decydujesz, kiedy rozpocząć podróż i kiedy ją kończysz, abyś nie musiał się spieszyć.

7. Zwolnij na falach

Prawda jest taka, że po przeskoczeniu kilku małych fal większość nowych żeglarzy pozostawia otwartą przepustnicę na większych i większych falach – aż do momentu, gdy uderzą w tę tak dużą, że boli. Pamiętaj, że uderzenia fal są często gorsze dla pasażerów niż dla kapitana, który jest bardziej skłonny zobaczyć nadchodzącą falę i być przygotowanym na uderzenie.

Rozwiązanie jest dość proste: zwolnij przepustnicę, zanim łódź uderzy w duże fale.

9. Zaangażuj całą załogę

Daj pracę dzieciom i członkom załogi. Jedną z najlepszych rzeczy w żeglarstwie, zwłaszcza rodzinnym, jest to, że w naturalny sposób sprzyja pracy zespołowej. Ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy kapitan daje wszystkim na pokładzie możliwość pomocy. Nawet najmłodsi członkowie załogi mogą wziąć udział w pracach na pokładzie.

10. Baw się dobrze!

Baw się dobrze i nie zapomnij pomachać, gdy mijasz innych miłośników łodzi motorowych lub żeglarzy. Właśnie dołączyłeś do nowej rodziny — rodziny żeglarskiej. Wszystkich nas łączy jedno, a jest to nasza pasja do łodzi i pływania łódką.

Comments

  • No comments yet.
  • Add a comment